سوالات رایج درباره آزمون آیلتس

رایج‌ترین سوالات متداول آزمون آیلتس

حتماً شما نیز بارها نام آزمون آیلتس را شنیده‌اید و یا حتی مانند بسیاری از افراد قصد شرکت در این آزمون را دارید.‌ آیلتس معروف‌ترین و معتبرترین آزمون زبان انگلیسی در دنیا می‌باشد. این آزمون امروزه در ۱۱۰کشور جهان برگزار می‌شود. شرکت در این آزمون بریتانیایی، برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور‌های دیگر را دارند الزامی است. به این علت که در آزمون آیلتس میزان تسلط افراد به زبان‌ انگلیسی سنجیده می‌شود؛ در نتیجه افراد می‌توانند با شرکت در این آزمون و کسب نمره قبولی به راحتی در معتبر‌ترین دانشگاه‌های خارجی پذیرش شوند. نمره بندی آیلتس از سطح صفر تا نه می‌باشد. اگر افراد بتوانند در سطح پنج قبول شوند، تسلط  آن‌ها به زبان‌ انگلیسی در حد متوسط است. اما اگر بتوانند بالای شش نمره کسب نمایند سطح زبانشان مورد قبول بوده و در اکثر دانشگاه‌‌ها پذیرش خواهند شد.

در خصوص امتحان آیلتس در ایران یا در هر یک از کشور‌های جهان سوالات رایج زیادی وجود دارد. این سوالات معمولاً  توسط افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی یا کاری به کشور‌های دیگر پرسیده می‌شوند.

در زیر رایج‌ترین و مهمترین سوالات متداول آزمون آیلتس را پاسخ داده‌ایم:

 • چه‌ کسانی در امتحان آیلتس شرکت‌ می‌نمایند؟

هرساله افراد زیادی که قصد تحصیل یا کار در کشور‌های خارجی مخصوصاً کشور‌های اروپایی را دارند در این آزمون شرکت‌ می‌نمایند.

 • آیلتس کامپیوتری چیست؟

آیلتس‌هایی که در گذشته برگزار می‌شدند به صورت کاغذی بودند. یعنی باید بخش نوشتار بر روی کاغذ انجام می‌شد که بسیار زمان‌بر بود. اما امروزه این آزمون به شکل کامپیوتری نیز برگزار می‌شود، که این روش ساده‌تر خواهد‌بود. متقاضیان در این روش باید در مراکز خاصی حضور یابند و با استفاده از کامپیوتر در این آزمون شرکت کنند. یعنی  تمام مراحل شنیداری، گفتاری، نوشتاری و …. آزمون باید داخل همان‌ کامپیوتر انجام گیرند.

 • چه کسانی برای شرکت در آزمون آیلتس واجد شرایط هستند؟

در پاسخ به این سوال می‌بایست بگوییم همه افرادی که سنشان بالای ۱۶سال باشد می‌توانند در این آزمون شرکت کنند و نژاد، جنسیت، دین، ملیت و‌… آن‌ها اهمیتی ندارد.

 • آیا قبولی در آیتلس با چهارماه مطالعه حقیقت دارد؟

اخیراً تبلیغاتی دیده می‌شود که از قبولی در آیلتس در مدت زمان ۴ماه صحبت می‌کنند. این کار برای افرادی که سطح زبان‌ انگلیسی خوبی دارند و می‌توانند در چهارماه  به صورت فشرده مطالعه داشته باشند امکانپذیر است. اما برای کسانی که سطح تسلط آن‌ها به زبان‌ انگلیسی پایین است، امری غیر ممکن خواهد بود.

 • برای شرکت در آیلتس از کدام منابع کمک بگیریم؟

یکی دیگر از سوالات متدوال آزمون آیلتس کم گرفتن از منابع می‌باشد. منابعی  که می‌توانید با مطالعه آن‌ها خود را برای آزمون آیلتس آماده کنید، بسیار گوناگون می‌باشند؛ اما بهتر است کتاب‌هایی را مطالعه نمایید که توسط دانشگاه‌های معتبر برگزار کننده این آزمون مثل دانشگاه آکسفورد، کمبریج و …. در بازار عرضه شده‌اند.

 • آیا امکان کنسل کردن آزمون آیلتس وجود دارد؟

امکان کنسل کردن این آزمون نیز برای افراد وجود دارد. اما درخواست کنسلی باید پنج هفته قبل از زمان برگزاری ارائه شود‌. اینگونه  حدود بیست و پنج درصد از مبلغ آزمون به عنوان‌ جریمه برداشته می‌شود و مابقی به حساب فرد واریز می‌گردد. حال اگر شخص به علت حوادثی که خارج از اختیار او بوده‌اند مانند سیل، زلزله، کرونا و … نتواند در این آزمون شرکت کند ممکن است هیچ جریمه‌ای شامل حال او نشود.

 • آزمون آیلتس چند سوال دارد؟

این آزمون در چهار بخش برگزار می‌شود که در دو بخش اول هرکدام چهل سوال مطرح‌ می‌گردد.

تفاوت آیلتس آکادمی و جنرال چیست؟

آزمون آیلتس در دو نوع جنرال و آکادمی برگزار می‌شود. این دو نوع آزمون با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند. در نتیجه هر فرد باید بر اساس شرایط خود در یکی از این آزمون‌ها شرکت نماید.‌ در زیر مهمترین تفاوت‌های آزمون آیلتس جنرال و آکادمیک را نام برده‌ایم:

 • هدف

معمولاً اصلی‌ترین هدف افراد از شرکت در آیلتس آکادمی، اپلای دانشگاه یا مهاجرت کاری و استخدام در کشور‌های خارجی می‌باشد؛ اما هدف از شرکت در آزمون جنرال معمولاً مهاجرت بوده و کسانی که می‌خواهند برای زندگی در برخی کشور‌ها مهاجرت کنند، باید در این آزمون شرکت نمایند.

 • محتوا

دیگر تفاوت آیلتس آکادمی و جنرال محتوای آن‌ها می‌باشد. محتوای آزمون آکادمی معمولاً بسیار تخصصی و حرفه‌ای‌تر خواهد بود‌ اما محتوای آزمون جنرال ساده‌تر بوده و یک آزمون تخصصی نیست‌. اگر بخواهیم ساده‌تر بیان کنیم شرکت در آزمون جنرال بسیار ساده‌تر و آسان‌تر از شرکت در آزمون آکادمی می‌باشد و پیچیدگی‌های زیادی ندارد.

 • نمره‌دهی

شیوه نمره‌دهی در این دو نوع آزمون نیز کاملاً باهم متفاوت است. به این علت که فرمول نمره‌بندی آن‌ها فرق می‌کند و در هر یک، نمره‌ای که کسب می‌شود متفاوت خواهد بود.

 • هزینه

تمامی افراد متقاضی برای شرکت در این دو نوع آزمون می‌بایست هزینه‌هایی را پرداخت نمایند. حال معمولاً هزینه شرکت در آزمون آکادمی بالاتر از هزینه امتحان جنرال خواهد بود.

 • مدت زمان

آماده شدن برای آزمون آیلتس آکادمی حداقل به یک ‌‌سال مطالعه نیاز دارد و مباحث آن پیچیده‌تر هستند. اما معمولا برای شرکت در آزمون جنرال تنها چند ماه مطالعه به صورت فشرده کافی خواهد بود. ‌

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *