حفظ کلمات انگلیسی بدون فراموشی

چگونه لغت انگلیسی یاد بگیریم؟

اگر بگوییم یادگیری زبان و لغات پرکاربرد انگلیسی امروزه به یکی از ضروری‌ترین نیاز‌های هر فردی تبدیل شده است، اغراق نکرده‌ایم. شما هیچکس را نمی‌توانید پیدا کنید که با وجود یادگیری این زبان شغل مناسبی برای خود دست و پا ‌نکرده باشد، یا از نظر تحصیلی دارای رتبه مطلوبی نباشد. به همین دلیل یادگیری این زبان ‌از کودکی توصیه می‌شود، چون در پیشرفت کاری و تحصیلی تاثیر چشمگیری دارد.‌ حال یادگیری زبان‌ انگلیسی نیز بخش‌های مختلفی دارد. سخت‌ترین قسمت یادگیری انگیسی حفظ لغات می‌باشد که در عین حال می‌تواند مهم‌ترین بخش آموزش زبان انگلیسی نیز محسوب شود. اما اینکه لیست افعال انگلیسی با معنی را بارها بارها مرور کنیم، به تنهایی برای یادگیری تمام‌ کلمات انگلیس کافی نیست. در زبان‌ انگلیسی ‌حدود ۵۰۰هزار تا ۱ میلیون مختلف وجود دارد.

باید این لغات را به گونه‌ای آموزش ببینید که‌ حتی بعد از سال‌ها نیز آن‌ها را فراموش نکنید. حال روش‌های بسیار زیادی برای یادگیری لغات انگلیسی به سریع‌ترین‌ شکل ممکن وجود دارند. در زیر چند روش عالی برای یادگیری لغات و کلمات انگلیسی را بیان‌ نموده‌ایم:

  • یادگیری لغات به همراه مترادف و‌ متضادشان

یادگیری لغات به همراه مترادف و متضادشان یکی از بهترین شیوه‌هایی است که موجب می‌شود معنی یک کلمه‌ سال‌ها در ذهن شما باقی بماند. پس وقتی یک لغت را آموزش می‌بینید، کلمات متضاد و مترادف آن‌ را نیز ریشه‌یابی کنید و آن‌ها را هم یاد بگیرید.

  • تصویر سازی

ذهن ما انسان‌ها تصاویر را بهتر تحلیل می‌کند. به همین علت باید سعی کنید لغات را با انجام تصویرسازی یاد بگیرید. مثلا چند بار از روی لغات و معنی آن‌ها بخوانید. سپس لیست لغات را کنار بگذارید و این بار تصاویر آن‌ها را مشاهده کنید. حال با دیدن تصاویر باید سعی کنید کلمه مربوط به آن‌ها را بیان‌ کنید. این کار موجب می‌شود که بسیار ساده‌تر لغات را یاد بگیرید و چون مغز تصاویر را بهتر درک ‌می‌کند، معنای آن‌ها تا مدت‌ها در ذهنتان حک‌ می‌شود.

  • صدا زدن اشیا

این روش حفظ  کلمات انگلیسی و یادگیری آن‌ها‌، برای افراد مبتدی بهترین گزینه است. در این روش باید ابتدا چند دور از روی کلمات بخوانید. سپس  دیکشنری را کنار بگذارید و به اطراف خود خوب نگاه کنید. حالا هر چیزی  را که در اطراف خود می‌بینید به انگلیسی صدا بزنید. مثلاً معادل انگلیسی مبلمان، یخچال، در، میز و صندلی و …. را به زبان بیاورید. این کار باعث می‌شود که هم لغات را سریع‌تر یاد بگیرید و هم زمان بیشتری در ذهنتان باقی بمانند و آن‌ها را زود فراموش نخواهید کرد.

مهم‌ترین نکات در خصوص یادگیری هرچه بهتر لغات پرکاربرد انگلیسی

شما با خواندن و حفظ نمودن لغات‌ انگلیسی و همچنین انجام روش‌های بالا می‌توانید در طول روز لغات زیادی را یاد بگیرید. اما اگر می‌خواهید کلمات انگلیسی را به بهترین شکل ممکن و در کوتاه‌ترین تایم یاد بگیرید، می‌بایست به برخی نکات مهم توجه زیادی داشته باشید. در زیر این نکات حائز اهمیت را شرح داده‌ایم:

  • عجله نکنید

به هیچ عنوان از خود انتظارات غیر منطقی نداشته  باشید و عجله  نکنید. نیاز نیست که شما در طول روز ده‌ها لغت را یاد بگیرید و همه چیز باید به صورت آهسته و پیوسته پیش برود. چون‌ اگر تعداد لغات زیادی را در طول روز بخوانید، قطعا ًاکثر ‌ا در ذهنتان باقی نخواهند‌ماند؛ پس بهتر است در طول روز نهایتاً ۸ الی۱۰ لغت را حفظ کنید. پس از عجله کردن در این مورد‌ خودداری نمایید.

  • بر روی لغات تخصصی و کاربردی تمرکز کنید

هدف شما از یادگیری لغات این است که بتوانید از آن‌ها در حوزه کاری یا تحصیلی خود استفاده کنید. پس نباید لغات سرگرمی و کم‌ کاربرد یا کلمات رمان‌های شکسپیر را حفظ کنید. بلکه شما باید تمام تمرکز خود را بر روی حفظ کلمات تخصصی و کاربردی بگذارید. مثلاً یادگیری لغات ‌روزمره انگلیسی بسیار مهم‌تر است. چون‌ کاربرد زیادی دارند و حتی برای بیان یک‌ جمله ساده نیز باید از آن‌ها استفاده کنید.

  • استراتژی و برنامه‌ریزی داشته باشید

اگر تصور می‌کنید با یادگیری‌های جسته‌و‌گریخته و نصفه‌و‌نیمه می‌توانید به یک مترجم زبان‌ انگلیسی تبدیل شوید، می‌بایست بگوییم هیچکس با چند بار املت درست کردن‌ تبدیل به سر‌آشپز نشده است. پس باید یادگیری زبان‌ انگلیسی را مانند یک‌هدف تلقی کنید و برای دستیابی به آن استراتژی و برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. سپس طبق برنامه هر‌روز به یادگیری لغات بپردازید.

مدت زمان لازم‌ برای یادگیری زبان و لغات پرکاربرد انگلیسی

معمولاً اولین سوالی که در خصوص یادگیری زبان‌ انگلیسی و لغات آن در ذهن افراد مطرح می‌شود این می‌باشد که در چه مدت زمانی می‌توانیم انگلیسی یاد بگیریم؟ حال پاسخ به این سوال برای همه افراد یکسان نیست؛ به این علت که هر فردی با‌توجه به شرایطی که دارد می‌تواند در مدت زمان متفاوتی زبان انگلیسی و لغات آن را یاد بگیرد. چون زمان یادگیری این زبان بستگی به برخی عوامل دارد. اولین عاملی که موجب می‌شود در مدت زمان کمتری زبان انگلیسی را یاد بگیرید، انگیزه شما است. هرچقدر که انگیزه و علاقه بیشتری به آموزش و خواندن لغات پرکاربرد انگلیسی داشته باشید، سریع‌تر یاد می‌گیرید.

دیگر عامل تاثیرگذار در این زمینه نیز سن می‌باشد. هرچقدر سن کمتر باشد مغز فعال‌تر بوده و یادگیری زبان آسان‌تر است. به همین علت است که یادگیری زبان در کودکی بسیار آسان‌تر آز آموزش دیدن در بزرگسالی است. اما به‌طور‌کلی برای یادگیری زبان انگلیسی در سطح پیشرفته، می‌بایست حداقل یک سال آموزش ببینید و حدود هزار ساعت در دوره‌های آموزشی شرکت نمایید. در غیر این صورت نمی‌توان در این زمینه انتظار یادگیری و پیشرفت داشت. در‌واقع تا زمان صرف نکنید و به این‌ کار وقت اختصاص ندهید نمی‌توانید انگلیسی را به شکل حرفه‌ای یاد بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *