تفاوت آزمون دولینگو و آیلتس

آزمون دولینگو انگلیسی چیست؟

شاید اگر سالها پیش از شیوع ویروس کرونا نام آزمون دولینگو به گوش میخورد، کاملاً کلمه‌ای ناشناخته بود. اما شیوع  این ویروس موجب گردید که نام این آزمون بر سر زبان‌ها بیفتد و طرفداران زیادی پیدا کند. همانطور که می‌دانید امروزه افراد در تمام کشور‌های دنیا برای مهاجرت کاری و تحصیلی به دیگر کشور‌ها، باید در آزمون تافل یا آیلتس شرکت‌ نمایند‌. این دو آزمون  مربوط به زبان انگلیسی می‌باشند و در آن‌ها سطح تسلط افراد به این زبان کاملاً سنجیده می‌شود؛ اما با شیوع ویروس کرونا برگزاری این آزمون‌ها به علت حضوری بودن آن‌ها، کاملاً لغو گردید. در نتیجه آزمون دولینگو جایگزین آن‌ها شد. این آزمون  به صورت آنلاین برگزار می‌شود و شما در هر نقطه‌ای از جهان که ساکن‌ باشید، می‌توانید در این آزمون شرکت‌ نمایید. آزمون دولینگو انگلیسی ابتدا توسط اکثر دانشگاه‌ها به رسمیت شناخته نمی‌شد.

 اما چون برگزاری آزمون‌های مهمی مثل آیلتس و تافل لغو شده بود، بسیاری از دانشگاه‌ها این آزمون‌ را به رسمیت شناختند. در نتیجه امروزه دولینگو مورد تایید بیش از هزار دانشگاه در کشور‌های سراسر جهان می‌باشد. به همین علت امروزه جزو پرطرفدارترین آزمون‌های زبان در دنیا محسوب می‌شود و شرکت در آن‌ مزایای بیشتری نسبت به سایر آزمون‌ها به همراه خواهد داشت. این آزمون نیز از چهار بخش مختلف تشکیل می‌شود، که در هر بخش مهارت‌های شنیداری، گفتاری و نوشتاری مدنظر قرار می‌گیرند.

 شما برای شرکت در این آزمون دولینگو تنها به یک‌ کامپیوتر متصل به اینترنت و محیطی بی سر‌و‌صدا نیاز خواهید داشت. اعتبار مدرک دولینگو حدود دو سال می‌باشد. مباحث و لغات آزمون دولینگو معمولاً بسیار ساده‌تر از دیگر آزمون‌های زبان انگلیسی می‌باشند. اگر قصد دارید در آزمون تخصصی دولینگو شرکت کنید، ابتدا باید در خصوص دانشگاه یا مرکز مورد نظر تحقیق  کنید که حتماً این آزمون را تایید کند. چون برخی مراکز هنوز هم نمره‌بندی دولینگو را تایید نمی‌‌کنند‌.

مهم‌ترین تفاوت‌‌های آزمون دولینگو و آیلتس

آیلتس معتبرترین آزمون زبان انگلیسی در دنیا به شمار می‌رود.‌ این نوع آزمون با دولینگو تفاوت‌های فراوانی دارد و همواره  با آن‌ مورد قیاس قرار می‌گیرد. البته همین تفاوت‌ها موجب شده‌اند شرکت در آزمون دولینگو مزایای بیشتری به همراه داشته باشد. در زیر مهمترین تفاوت‌های این دو آزمون زبان‌ انگلیسی را بیان نموده‌ایم:

 •       آنلاین بودن

شما برای اینکه بتوانید در آزمون آیلتس شرکت‌ کنید، می‌بایست حتماً در مراکز مختلف حضور یابید. اما برای شرکت در آزمون دولینگو نیاز به حضور نیست و در هرکجای دنیا که باشید تنها با اتصال به اینترنت می‌توانید در این آزمون  شرکت‌ نمایید.

 • در دسترس بودن

شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز و در هر کدام از روزهای سال حتی اگر تعطیل باشند، در آزمون دولینگو شرکت نمایید و کاملاً در دسترس شما می‌باشد.‌ اما آیلتس هر ده روز یک‌‌بار برگزار می‌شود.

 •     مدت زمان

دولینگو انگلیسی و آیلتس از نظر مدت زمان نیز با یکدیگر تفاوت دارند. آزمون دولینگو به طور کلی به ۴۵دقیقه زمان نیاز دارد. اما آیلتس در مدت زمان دو ساعت و ۴۵دقیقه برگزار می‌گردد.

 • هزینه

شما برای شرکت در هر یک از این آزمون‌ها می‌بایست هزینه‌ای را پرداخت نمایید. این هزینه برای دولینگو حدود ۵۰دلار است. در حالی که هزینه شرکت در آزمون آیلتس می‌تواند تا ۲۵۰دلار نیز باشد. در واقع قیمت آزمون دولینگو‌ بسیار مناسب‌تر است.

 • اعلام نتیجه

دیگر تفاوت دولینگو و آیلتس زمان اعلام‌ نتیجه آن‌ها می‌باشد. اگر در آزمون آیلتس شرکت کنید، برای اعلام نتایج باید ده الی پانزده روز صبر کنید. اما نتایج آزمون دولینگو نهایتاً  تا ۴۸ساعت بعد به شرکت‌ کنندگان اعلام می‌گردند.

 • منابع

چون آیلتس یک آزمون‌ قدیمی است، منابع زیادی وجود دارند که افراد با خواندن آن‌ها بتوانند آماده امتحان شوند. اما منابع آزمون دولینگو به علت نوظهور بودن آن‌ بسیار کم می‌باشند.

قوانین و مقررات برگزاری آزمون دولینگو انگلیسی

چون آزمون دولینگو به صورت غیر‌حضوری و آنلاین برگزار می‌شود، قوانین سفت و سخت‌تری برای آن در نظر گرفته شده است. به این علت که هیچ نظارت مستقیمی در طول مدت زمان آن صورت‌ نمی‌گیرد. به همین علت باید با تمام این قوانین و مقررات از قبل آشنایی داشته و آن‌ها را رعایت کنید. به این علت که عدم رعایت نمودن آن‌ها، ممکن است باعث شود که دیگر نتوانید در این آزمون شرکت‌ نمایید. در زیر مهم‌ترین قوانین و مقررات شرکت در این آزمون زبان را نام برده‌ایم:

 • شرکت کننده در طول آزمون اجازه استفاده از تلفن همراه خود را ندارد. چون این کار به منزله تقلب است و اگر صورت گیرد فرد از شرکت مجدد در این آزمون محروم خواهد شد.
 • در طول آزمون فرد نباید با هیچکس در ارتباط باشد یا صحبت کند. علاوه‌بر این فضا باید کاملاً ساکت بی سر‌و‌صدا بوده و نور آن به‌گونه‌ای باشد که محیط را کاملاً روشن نماید.
 • برای شرکت در آزمون دولینگو انگلیسی افراد باید چهره خود را دقیقا در مقابل دوربین مانیتور قرار دهند‌ چهره به هیچ عنوان نباید پوشیده شود.
 • متقاضی تنها زمانی که نیاز به فعالیت نوشتاری دارد، می‌تواند در طول آزمون کیبورد خود را نگاه کند. اما در مواقع دیگر اجازه ندارد چشم از کامپیوتر بردارد و به اطراف نگاه کند‌.
 • شاید در طول آزمون‌ نیاز به هدفون یا ایرپاد داشته باشید. اما این‌ کار مجاز نبوده و می‌تواند به منزله تقلب متقاضی محسوب گردد.
 • در صورت رد شدن برای اینکه بتوانید مجدداً در این آزمون شرکت‌ کنید، باید یک‌ ماه صبر کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *