روش های آموزش زبان انگلیسی به کودکان

روش‌های خلاقانه تدریس زبان‌ انگلیسی به کودکان

آموزش زبان‌ انگلیسی به کودکان امروزه به یکی از مهمترین دغدغه‌های والدین تبدیل شده است. شاید در گذشته یادگیری این زبان چندان اهمیتی نداشت؛ اما امروزه زبان‌ انگلیسی یکی از زبان‌های زنده دنیا بوده و یادگیری آن‌ می‌تواند آینده درخشان‌تری را برای کودک رقم بزند‌. اما یادگیری این زبان توسط کودکان گاهاً می‌تواند کمی چالش برانگیز باشد‌ چون این امر زمان‌بر بوده و طول می‌کشد تا کودک یادگیری زبان‌ دوم را آغاز نماید. به همین علت روش تدریس زبان انگلیسی به کودکان کمی متفاوت‌تر از بزرگسالان است. مثلا آموزش زبان‌ انگلیسی کودکان ‌۳ سال ممکن است نسبت به افراد در سن ۱۵سالگی کمی پیچیده‌تر باشد.‌

اما هیچ جای نگرانی نیست! امروزه روش‌های خلاقانه‌ای برای آموزش این نوع زبان به کودکان وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها بهره بگیرید.‌ با انجام این‌ روش‌ها کودکان بسیار سریع و آسان‌تر زبان‌ انگلیسی را فرا می‌گیرند. در زیر خلاقانه‌ترین روش‌های تدریس زبان‌ انگلیسی به کودکان را ذکر نموده‌ایم:

 • آموزش با بازی

آموزش با بازی از جمله روش‌های خلاقانه ای است، که ‌می‌تواند کودک شما را برای یادگیری این زمان مشتاق‌تر کند. در این روش می‌توانید ‌در بازی‌های ساده‌ای که در طول روز با کودک انجام می‌دهید از کلمات انگلیسی استفاده کنید. اینگونه هم کودک بازی و تفریح نموده و هم زبان‌ انگلیسی را یاد می‌گیرد، در‌واقع در این‌ شیوه شما با یک تیر دو نشان می‌زنید.

 • آموزش با شعر و آهنگ

تقریبا کودکی نیست که شعر گفتن و آهنگ و موسیقی را دوست نداشته باشد. چون این کار معمولاً کودکان را شاد‌تر می‌کند. شما می‌توانید با این‌ روش نیز به کودک خود انگلیسی آموزش دهید. در این روش باید برای کودک شعر و ترانه‌های انگلیسی پخش کنید و از او بخواهید با رقص و شادی شما‌ را همراهی کند. اینگونه کودک با خواندن‌ شعر ناخودآگاه به بیان‌ کلمات انگلیسی می‌پردازد و تلفظ صحیح آن‌ها را آموزش می‌بیند. در این روش برای کودکانی که واژگان بیشتری را یاد گرفته‌اند، باید آهنگ‌های پیچیده‌تری پخش نمایید.

 • آموزش با خواندن‌ داستان

خواندن داستان و قصه دیگر روش آموزش زبان‌ انگلیسی به کودکان می‌باشد. در این روش شما می‌بایست تا حد‌امکان در داستان و‌ قصه‌هایی که برای کودک‌ می‌خوانید از کلمات انگلیسی استفاده‌ کنید. دانلود کارتون آموزش زبان‌ انگلیسی برای کودکان نیز می‌تواند دراین زمینه بسیار کمک کننده باشد. البته باید کارتون داستان مشهوری مثل سیندرلا، سفید برفی، رابین هود و …. را روایت کند تا کودک‌ اشتیاق بیشتری برای دیدن آن داشته باشد.

 • آموزش با فعالیت‌های هنری

کودکان همواره به انجام فعالیت‌های هنری علاقه‌مند هستند و وقتی یک‌ کار هنری انجام می‌دهند بسیار لذت می‌برند. برای این کار راه‌های متعددی وجود دارند. برای مثال می‌توانید از کودک خود بخواهید که با یادگیری هرکدام از واژه‌های انگلیسی تصویر آن‌ها را نقاشی بکشد. اینگونه آن کلمه بهتر در ذهن‌ او باقی می‌ماند. مثلا اگر کلمه apple را یاد گرفتند، باید از آن‌ها بخواهید که تصویر یک سیب را نقاشی کنند.

مهمترین فواید آموزش زبان‌ انگلیسی در کودکی

آموزش دیدن زبان‌ انگلیسی در کودکی می‌تواند فواید فراوانی برای کودک به همراه داشته باشد. به همین علت است که همواره توصیه می‌شود در کودکی انگلیسی آموزش داده شود و این  امر به بزرگسالی موکول نگردد. در زیر مهمترین فواید و مزایای یادگیری زبان انگلیسی در کودکی را نام برده‌ایم:

 • آینده شغلی مطلوب‌تر

اگر افراد از کودکی انگلیسی را آموزش ببینند، آینده شغلی مطلوب‌تری در انتظار آن‌ها خواهد بود. به این علت که اکثر مراکزی که به دنبال نیروی متخصص برای استخدام هستند، معمولا کسانی را گزینش می‌کنند که به زبان‌ مسلط باشند.

 • آسان بودن

دیگر مزیتی که یادگیری زبان‌ انگلیسی در کودکی برای افراد به‌همراه دارد، سهولت این‌ کار می‌باشد. کودکانی که زیر ۱۲سال سن دارند، بسیار آسان‌تر می‌توانند لهجه انگلیسی را یاد بگیرند و مغز آن‌ها برای آموزش دیدن فعال‌تر است.‌ این در حالی است که آموزش دیدن زبان انگلیسی در بزرگسالی معمولاً بسیار دشوار‌تر خواهد بود.

 • تقویت مغز

آموزش زبان‌ انگلیسی در کودکی موجب تقویت مغز می‌شود. به این علت که این کار باعث می‌شود ذهن فرد برای یادگیری موارد دیگر نیز آماده‌تر شود و حافظه کودک هم تقویت خواهد گردید.

اصلی‌ترین‌ نکات در خصوص آموزش زبان‌ انگلیسی به کودکان

برای آموزش و یادگیری زبان‌ انگلیسی کودکتان، می‌بایست به برخی نکات مهم توجه نمایید. این نکات مهم به شما کمک می‌کنند تا در آموزش زبان به کودک خود موفق‌ترعمل نموده و نتیجه بهتری را رقم بزنید.‌ در زیر این‌ نکات مهم را شرح داده‌ایم:

 • الگوی رفتاری باشید

اگر کاری که می‌خواهید فرزندتان به انجام برساند را خودتان انجام دهید، قطعاً او حرف شنوی بیشتری خواهد داشت. پس بهتر است شما‌ نیز همزمان با کودک خود به یادگیری زبان‌ انگیسی بپردازید و به گونه‌ای رفتار نکنید که کودک احساس کند این تکلیف را فقط برای او در نظر گرفته‌اید.

 • روش یادگیری را با تنوع همراه کنید

دیگر نکته مهمی که در خصوص آموزش زبان‌ انگلیسی باید مد‌نظرتان قرار گیرد، این است که روش یادگیری را با تنوع همراه کنید. برای مثال اگر هر روز از کودک بخواهید با شما به انجام بازی‌های انگلیسی بپردازد، قطعاً از این‌ کار زده می‌شود. اما اگر هر روز روش جدیدی را برای آموزش دادن به او اعمال کنید، این‌ کار نه تنها برایش خسته کننده نخواهد بود، بلکه‌ او را مشتاق‌تر نیز خواهد کرد.

 • به کودک تایم استراحت بدهید

برخی والدین تصور می‌کنند که کودک‌ باید ساعت‌ها در طول روز مشغول یادگیری زبان یا درس خواندن باشد. اما طبق تحقیقات کودک بعد از هفت دقیقه خواندن زبان تمرکزش را از دست خواهد داد. به همین علت باید هر ده دقیقه الی یک ربع آموزش دادن به کودک تایم استراحت بدهید. اینگونه او تمرکز بالاتری خواهد داشت و موفق‌تر از قبل عمل می‌کند.

۱ دیدگاه

 • من هرچقدر که زبان میخوندم یاد نمیگرفتم و تو مدرسه افت کرده بودم ولی الان که اومدم کلاس نمره هام از همه همکلاسیام بالاتره😌 ملل گفتمان واقعا عالیه😍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *